Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sporuri- inregistrare in revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sporuri- inregistrare in revisal

In cazul in care sporurile nu au fost inregistrate in REVISAL in momentul acordarii, se mai pot inregistra in momentul de fata? Daca aceste sporuri nu sunt permanente cum se inregistreaza in REVISAL? Multumesc.
Nu are nicio legatura caracterul sporului cu inregistrarea in REVISAL ... potrivit HG nr.500/2011, art.3 alin.2 lit.g, registrul se completează în ordinea angajării şi cuprinde următoarele elemente:
g) salariul de bază lunar brut şi sporurile, astfel cum sunt prevăzute în contractul individual de muncă;

Textul de lege nu face nicio distinctie intre sporuri permanente si sporuri nepermanente .... prin urmare, daca salariatul beneficiaza de un spor atunci acesta se inregistreaza in revisal.
dar aceste sporuri nu au fost inregistrate la incheierea ctr de munca.mai pot fi inregistrate acum?
Da, inregistrati-le si apoi transmiteti fisierul la ITM ...alta solutie nu exista , decat sa le inregsitrati de acum incolo si perioada din urma va fi cea conforma cu statele de plata ...
Mai exact. Un salariat a efectuat din ianuarie 2012 si ore de noapte. Sporul pentru orele de noapte a fost platit, dar el nu a fost evidentiat in REVISAL. Il mai pot introduce acum si cum?
Da, se poate inregistra acum acest spor in REVISAL ...