Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... plata in urma partajului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

plata in urma partajului

Buna seara. In urma partajului trebuie sa achit o suma de bani catre sotie,care reprezinta jumatate din costul unui ap.Puteti sa-mi spuneti si mie care este termenul de achitare si daca exista posibilitate de a achita suma in rate? In hotararea definitiva nu se specifica nici o data,perioada sau modalitate de plata.Va multumesc anticipat.
Daca nu exista niciun termen, fosta sotie poate investi hotararea si va poate apoi executa silit ( un executor). Doar cu dansa trebuie sa va intelegeti sa va lase sa platiti in rate
totusi nu este un termen limita legal pentru achitarea sultei?
Daca nu ati cerut in instanta un termen, o perioada de gratie in care sa platiti, hotararea poate fi pusa in executare imediat ce sunt indeplinite formalitatile.