Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractul Colectiv de Munca Expirat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractul Colectiv de Munca Expirat

Daca contractul colectiv la nivel national si la nivel de ramura este expirat exista posibilitatea sa obtin un salariu compensator cum prevedea CCM daca contractul meu de munca e incheiat anterior expirarii si daca am trecuta o clauza ce prevede ca toate drepturile ce decurg din ccm sa mi se acorde.

Va multumesc
Trebuie sa vi se acorde drepturile conform contractului semnat
Daca ccm este expirat atunci nu are cum sa va ofere salariu compensatoriu ...
~ Conținut șters la cerere ~
@ jurist Clement

Nu exista asa ceva prevazut in Codul Muncii .. art.67 C.mun. dispune : Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.
vorbesc de ccm la nivel national si la cel de nivel de ramura care sunt expirate si nu au fost adoptate altele noi. pana una alta nu pot beneficia de un compensator conform vechii proceduri?