Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

buna ziua. ma confrunt cu o problema la locul de munca. lucrez in turism 1 zii si 2 zile libere, si doresc sa-mi iau concediu pt 1 zii cand nu as veni la munca. anul tercut am facut cerere pt 3 zile( deoarece nu lucrand 1 zii nu am am cele 2 zile libere), dar anul asta sefa ne-a zis sa facem cerere pe 5 zile, pt ziua accea cand lipsim deoarece si zilele de sambata duminica se consedera lucratoare in turism.
Doresc sa va intreb cum este in realitate. Va multumesc
Ziua de sambata si duminica este zi de repaus saptamanal .. in general, acestea nu sunt considerate zile lucratoare ...

Prin urmare, sefa dvs nu are dreptate .. faceti cerere de CO pentru cate zile doriti fara a lua in considerare ziua de sambata si duminica.
cand se lucreaza in ture, cele doua zile libere pe saptamana ( sambata si duminca - regula)se pot lua in alte zile ale saptamani(exceptia)