Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere individuala,obligatiile angajatorului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere individuala,obligatiile angajatorului

Buna ziua,
As dori sa aflu cum as putea sa concediez pe cineva motivand cu desfiintarea postului ca urmare a dificultatilor economice?Ce documente imi trebuie, unde trebuie sa le depun,in ce conditii se poate efectua?Eu ca angajator ce obligatii am?
Va multumesc anticipat
dar salariul compensatoriu? suntem obligati sa-l dam?
Potrivit art.78 alin.1 din CCMN, sunteti obligat sa-i dati o compensaţie de cel puţin un salariu lunar, în afara drepturilor cuvenite la zi.