Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... acte necesare racordare gaz
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

acte necesare racordare gaz

As dori sa stiu care este baza legala pentru a racorda un apartament la reteaua de gaz dar in special ma intereseaza daca este nevoie neaparat de acel tabel cu semnaturi deoarece intampin urmatoarea problema:
Teava de gaz este pusa de un singur vecin care a luat apoi bani de la ceilalti vecini, atunci cand acestia si-au montat centrale de apartament pe gaz, si a trebui sa demonstreze ca au achitat cota-parte din lucrarile ce s-au efectuat la coloana principala de gaz. Acum dupa ce a semnat, a mers la E-on gaz si cere sa mi se sisteze furnizarea gazului pentru ca nu i-am dat si lui bani, desi el nu a avut nici o contrubutie la lucrarile ce s-au efectuat atunci cand s-a tras teava principala de gaz in bloc, si toti vecinii au platit o suma de bani celui care a facut investitia initiala.
As dori sa stiu daca un singur vecin poate afecta contractul de furnizare a gazelor incheiat intre mine si E-on, pentru ca nu mi se pare normal ca eu sa platesc fiecaruia cat doreste si sa fiu amenintat ca daca nu-i platesc cat cere nu semneaza si mai rau poate cere sistarea furnizarii gazului.
A amenintat ca merge si la politie si ne reclama pentru falsificarea semnaturii, desi el a semnat tabelul. Problema este ca eu nu stiu daca ce a semnat el e real sau e doar o mazgalitura, pentru ca eu nu am luat specimen de semnatura de la fiecare locatar in parte atunci cand mi-a semnat tabelul pentru acordul de acces la reteaua de gaz
Va rog sa ma indrumati si mai ales sa ma sfatuiti cum ar trebui sa procedez in aceasta situatie dar mai ales as dori o baza legala care sa-mi conditioneze racordarea la gaz doar daca am acordul tuturor proprietarilor.

Contractul reprezinta conventia scrisa intre durnizorul de servicii local si beneficiar siin baza caruia se presteaza serviciul de furnizare gaze naturale si garanteaza respectarea drepturilor si obligatiilor partilor.
Contractele de furnizare pentru consumatorii captivi sunt cotracte cadru reglementate prin Ordinul ANRE nr. 77/10.09.2009. Furnizarea se face in baza unui program de consum stabilit intre parti.

Documentele necesare pentru încheierea contractului de branşament sunt:
cerere de acces la sistemul de distribuţie - descarcă;
acordul de acces la sistemul de distribuţie;
cererea de racordare la sistemul de distribuţie;
act de proprietate al locului de consum;
contractul de închiriere şi acordul expres al proprietarului (în cazul imobilelor închiriate);
act de identitate;
date de înmatriculare a societăţii (pentru persoane juridice).

Documentele necesare pentru încheierea contractului de instalaţie de utilizare sunt:
act de identitate;
date de înmatriculare a societăţii (pentru persoane juridice);
act de proprietate al locului de consum;
contractul de închiriere şi acordul expres al proprietarului (în cazul imobilelor închiriate);
schiţa imobilului scara 1:500 (2 exemplare).

Acte necesare persoanelor fizice:
Copie a actului de identitate
Copie a actului de proprietate sau închiriere
Acordul proprietarului, după caz
Acordul investitorilor iniţiali
Acordul asociaţiei de proprietari/ locatari, după caz
ynocentta a scris:

Contractul reprezinta conventia scrisa intre durnizorul de servicii local si beneficiar siin baza caruia se presteaza serviciul de furnizare gaze naturale si garanteaza respectarea drepturilor si obligatiilor partilor.
Contractele de furnizare pentru consumatorii captivi sunt cotracte cadru reglementate prin Ordinul ANRE nr. 77/10.09.2009. Furnizarea se face in baza unui program de consum stabilit intre parti.

Acordul asociaţiei de proprietari/ locatari, după caz

Ce se intampla daca un locatar nu vrea sa semneze sau daca, asa cum e si in cazul meu, dupa ce a semnat, nu mai recunoaste ca a semnat?
E posibil ca din cauza unui astfel de om sa mi se sisteze furnizarea gazului? E posibil ca datorita unui astfel de om sa fie posibil ca eu sa raman fara gaz doar fiindca nu-i convine de ochii mei si are el nu stiu ce orgolii personale?
Contractul l-am incheiat cu furnizorul de gaz si l-am citit din scoarta in scoarta si nu are cum sa sisteze gazul doar pentru ca acum respectivul locatar al blocului nu mai recunoaste ca a semnat tabelul.
lori_beatrice a scris:

Ce se intampla daca un locatar nu vrea sa semneze sau daca, asa cum e si in cazul meu, dupa ce a semnat, nu mai recunoaste ca a semnat?

Stiti de ce America (actuala SUA) a ajuns cea mai puternica natiune, chiar daca sunt indoieli asupra educatiei si calitatii celor care s-au dus acolo si-au pus bazele acestei democratii doar de cateva sute dea ani?
Si-au facut legea cu glontele plecat din pistolul vacarului (cowboy). Intelegerile trebuiesc respectate chiar daca s-au incheiat printr-o simpla strangere de mana. Altfel isi face datoria glontul! Asa s-a ajuns ca oamenii sa se tina de cuvant, prin constrangere si educatie.
Ori la noi, deabia odata cu intrarea in Comunitatea Europeana, la 1 ianuarie 2007, s-a spus ca nu mai este necesara stampila pe documente, adica documentele sunt valabile si recunoscute pe baza semnaturii, fara stampila. Ori poate multi dintre noi constatam ca si-acum dupa 5 ani de la integrare ni se cer toate sau aproape toate documentele stampilate (facturi, chitante, contracte, conventii, declaratii, certificate, ...)
Sunt optimist si sper ca vom ajunge si noi sa ne facem treaba doar prin intelegere si nu prin acte autentificate, parafate, sigilate...

In cazul dumneavoastra, lasand deoparte consideratiile mele, daca ati platit partea ce vi sa pretins ca oricarui alt vecin, stati linistit. Daca o sa fiti contactat de furnizorul de gaz, o sa mergeti, o sa explicati, o sa apelati al asociatia de proprietari pentru o adeverinta, la vecini pentru o declaratie..

Dar sa nu scoateti totusi pistolul!:surrender:
adriantot a scris:

lori_beatrice a scris:

Dar sa nu scoateti totusi pistolul!:surrender:

Cu astfel de specimene de oameni fara coloana vertebrala, cred ca pistolul e ultima solutie. Poate exagerez la faza cu piostolul insa cred cu tarie, si viata imi demonstreaza asta in fiecare zi, ca avem viata grea fiidca asa ne-o facem singuri. In loc sa existe intelegere si bunavointa din partea tuturor, ne bagam singuri bete in roate. Din pacate traim in Romania si atata timp cat noi nu ne vom schimba, nimic nu se va schimba in Romania.
Multumesc pentru raspunsuri! Intre timp am cautat si am gasit si legislatia in domeniu asa ca am tot ce-mi trebuie pentru a pune la punct oamenii de genul vecinului meu.
Loredana Puscasu,