avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită incuviintarea executarii silite sau nu?
Discuție deschisă în Executare silită

incuviintarea executarii silite sau nu?

Buna seara.
Va rog lamuriti-ma si pe mine in legatura cu un aspect.
In stituatia in care exista o hotarare judecatoreasca irevocabila si executorie de drept in cazul de fata, pentru ca e voba de o hotarare privind stabilirea pensiei de intretinere, .......mai e necesar ca executorul judecatoresc sa ceara incuviintarea executarii silite?
Cel mai recent răspuns: andrada_sb , utilizator 13:14, 26 Mai 2012
Da, aceasta este procedura punerii in executare a sentintei pe care trebuie sa o urmeze executorul judecatoresc.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte necesare executare silita perlutza perlutza Buna seara, Am obtinut in litigiu de munca o hotarare definitiva si irevocabila. As vrea sa va intreb cum se procedeaza in continuare ? Se legalizeaza ... (vezi toată discuția)
Este diferenta intre cele doua sintagme? dana131 dana131 Buna seara! As dori si eu o lamurire cu privire la urmatorul aspect: Vreau sa execut patronul pentru salariile restante ,si nu stiu cum sa fac .Am castigat ... (vezi toată discuția)
Învestirea cu formulà executorie a hotararii judecatoresti ContSters158160 ContSters158160 Si in cazul unei hotarari judecatoresti in cadrul unui conflict de munca este necesar acest proces de investire cu formula executorie a hotararii ... (vezi toată discuția)