Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot confisca bicicleta unui hot care imi intra in ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot confisca bicicleta unui hot care imi intra in livada?

Cu stima,va intreb,daca am o livada si prind la furat un hotu care se folosea de o bicicleta ca sa ajunga la livada pot comfisca bicicleta?Mentionez ca hotul e minor si in ideea de ai identifica parintii si a ma despagubi pentru daunele provocate.
Va multumesc anticipat pentru sfatul D-vs
Nu, nu puteti confisca bicicleta.
nu puteti legal sa confiscati nimanui ceva chiar de ar fi pe proprietatea dvs.
Faptul ca hotul este minor e grav!
Ce va face sa credeti ca daca identificati parintii hotului acestia va vor repara paguba sau (ca de fapt despre asta este vorba din cate imi dau seama dupa felul in care ati formulat intrebarea) vor lua masurile necesare pentru ca faptele minorului sa nu se mai repete ? sunteti sigur ca nu chiar parintii au trimis minorul la furat ?
prindeti hotul "in toiul actiunii" (din postarea dvs trag concluzia ca stiti cum si cand savarseste faptele), il luati "de urechi" pana spune cine sunt parintii sai si apoi il duceti tot "de urechi" cu tot cu bicicleta pachet la parintii sai...ori actionati legal si formulati o plangere la politie pentru furt.
trebuie sa decelati (numai dvs cunoasteti amanuntele) daca hotul e de "capul lui din cauza varstei" sau e folosit drept paravan de adulti in acest scop. daca nu sunteti sigur care varianta e mai plauzibila ....tot plangerea oficiala la politie e solutia pentru inceput.
poate vor fi si alte pareri.