Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prescriptia
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prescriptia

buna tuturor, am primit o condamnare de 3 ani cu executare, ramasa definitiva in 2006 , avand in vedere ca la savarsirea faptei eram minor pot beneficia de prescriptie , avand in vedere ca au trecut 6 ani , nu am comis nici o infractiune,si nici nu am calcat in romania de vreo 8 ani, va rog datimi un sfat, ce trebue sa fac si vreau sa sti daca fapta savarsita in minorat beneficiaza de reducerea prescriptiei la jumatate, va multumesc din inima.
Prescriptia , in cazul dvs., ar fi trebuit sa opereze pana la acest moment daca nu cumva cursul prescriptiei ar fi fost intrerupt
Conform Art. 129 din Codul penal, care reglementeaza termenele de prescripţie pentru minori, termenele de prescripţie a răspunderii penale şi a executării pedepsei se reduc la jumătate pentru cei care la data săvârşirii infracţiunii erau minori.

In cazul dvs, prescriptia a intervenit la 4 ani de la condamnare.
multumesc pt raspuns, dar as mai insista cu o intrebare. daca cursul prescriptiei se intrerupe cat dureaza aceeasta intrerupere, si am mai citit ca oricate intreruperi ar fi daca termenul prescriptiei depaseste cu inca jumatate nu ma mai poate afecta nici o intrerupere, aceasta prescriptie se face din oficiu sau trebue sa pun eu un avocat sami faca o cerere de prescriptie?
Prescriptia la care faceti referire este prescriptia speciala, care opereaza doar in cazul prescriptiei raspunderii penala , nu si a prescriptiei executarii pedepsei .
In cazul dvs. , termenul de prescriptie care conteaza este al executarii pedepsei, care , fiind dat faptul ca are loc o injumatatire a perioadei dupa care intervine, adica 5 ani-termen de prescriptie plus 3 ani, pedeapsa aplicata, egal 8 ani minus jumatate= 4 ani.
Se poate sa nu fi fost intrerupta ,cata vreme nu ati comis alte infractiuni .
multumesc di suflet pt raspunsuri, deci pot sami fac bagajul si sa plec in tara???