avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2005 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prescriptia
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prescriptia

buna tuturor, am primit o condamnare de 3 ani cu executare, ramasa definitiva in 2006 , avand in vedere ca la savarsirea faptei eram minor pot beneficia de prescriptie , avand in vedere ca au trecut 6 ani , nu am comis nici o infractiune,si nici nu am calcat in romania de vreo 8 ani, va rog datimi un sfat, ce trebue sa fac si vreau sa sti daca fapta savarsita in minorat beneficiaza de reducerea prescriptiei la jumatate, va multumesc din inima.
Cel mai recent răspuns: pilica , utilizator 21:12, 1 Octombrie 2014
in urma unei condamnari de 3 ani ramase definitive in 2006 sa implinit termenul de prescriptie,persoana respectiva nu a calcat prin tara de 9 ani, cum as putea sa ajut persoana respectiva pt a putea afle daca sa prescrris de la sine sau trebue sa inaintez o cerere catre tribunal /judecatorie pentru a se constata prescriptia. va multumesc si imi cer scuze pt ca nu ma stiu exprima in termeni juridici.
buna seara , unde pot citi legea care spune dupa cat timp poate fi scoasa o persoana de pe siteul politiei romane "persoane urmarite" in cazul de fata a intervenit prescriptia, sa judecat la judecatorie, nu sa facut apel , a ramas definitiva am intrat in posesia definitivei..... iar de la persoane urmarite nu este scoasa persoana in cauza, a trecut deja o saptamana de cand a ramas definitiva prescriptia. datimi un sfat cum as putea proceda pt scoaterea persoanei de la persoane urmarite.... va multumesc!!!!!
am uitat sa mentionez PRESCRIPTIA EXECUTARI PEDEPSEI
buna seara , unde pot citi legea care spune dupa cat timp poate fi scoasa o persoana de pe siteul politiei romane "persoane urmarite" in cazul de fata a intervenit prescriptia, sa judecat la judecatorie, nu sa facut apel , a ramas definitiva am intrat in posesia definitivei..... iar de la persoane urmarite nu este scoasa persoana in cauza, a trecut deja o saptamana de cand a ramas definitiva prescriptia. datimi un sfat cum as putea proceda pt scoaterea persoanei de la persoane urmarite.... va multumesc!!!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriere raspundere penala extazz extazz Termenul de prescriere a raspunderii a unei fapte penala se socoteste de la savarsirea ei sau si pe timpul cat este procesul pe rol?Multumesc.Daca intra in ... (vezi toată discuția)
Prescrierea RANYAtrans RANYAtrans Daca faptele sant 2007 Prima sentinta 2016 Incadrarea pana la 6 ani condamnare In ce data se prescriu faptele (vezi toată discuția)
Prescrierea faptelor in noul cod penal rodica1985 rodica1985 Buna ziua! Am fost condamnat definitiv la 4 si respectiv 5 ani inchisoare pentru 2 fapte de furt calificat savarsite in 2006,iar condamnarea a fost pronuntata ... (vezi toată discuția)