avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general PROGRAM FACTURARE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

PROGRAM FACTURARE

Am si eu o nelmaurire ;egata de programele de facturare...mai exact facturilepe care le facem intr-un program facturare pe calculator.In cate exemplare trebuieb printate facturile, chitantele?Un exemplar se da clientului, unul se arhiveaza in dosarul cu actele contabile.Al treilea exemplar trebuie arhivat intr un dosar separat sau poate ramane in baza de date a programului de facturare.DE fapt asta ma interesea , trebuie printat si arhivat si al treilea exemplar?multumesc.
Cel mai recent răspuns: razvanneic , utilizator 19:58, 29 Aprilie 2013
Este suficient sa listati in 2 exemplare.
Legea prevede printarea a doua exemplare din factura sau chitanta. Daca dvs. vreti mai multe nu este o problema.
Facturile si chitantele se pot intocmi in doua sau trei exemplare.

Normele de întocmire şi utilizare a facturii - 0rdin 2226/2006.

Formular cu regim intern de tipărire şi numerotare.
1. Serveşte ca:
- document pe baza căruia se întocmeşte instrumentul de decontare a bunurilor livrate şi a serviciilor prestate;
- document de însoţire a mărfii pe timpul transportului, după caz;
- document de încărcare în gestiunea cumpărătorului;
- document justificativ de înregistrare în contabilitatea furnizorului şi a cumpărătorului;
- alte situaţii prevăzute expres de lege
2. Se întocmeşte în două sau mai multe exemplare pentru livrări de bunuri şi/sau prestări de servicii.
În situaţia în care factura nu se întocmeşte în momentul livrării, bunurile livrate sunt însoţite pe timpul transportului de avizul de însoţire a mărfii.
3. Circulă, după caz:
- la furnizor:
- la compartimentul desfacere, în vederea înregistrării în evidenţele operative şi pentru eventualele reclamaţii ale clienţilor;
- la compartimentul financiar-contabil, pentru înregistrarea în contabilitate;
- la cumpărător:
- la compartimentul financiar-contabil, pentru acceptarea plăţii, precum şi pentru înregistrarea în contabilitate.
4. Se arhivează, după caz:
- la furnizor:
- la compartimentul desfacere;
- la compartimentul financiar-contabil;
- la cumpărător;
- la compartimentul financiar-contabil.
Recomand folosirea unui program de facturare. Gasesti o multime pe internet.
Eu iti recomand sa incerci programul QInvoices (www.qsolutions.ro/produse/program-facturare) sa vezi daca te ajuta.

Ofera testare gratuita timp de 30 zile, fara restrictii, iar dupa cele 30 zile poti sa achizitionezi o licenta, fara a pierde facturile emise.
Mai ofera de asemenea o serie de rapoarte, export de date in Excel... poti sa faci ce vrei tu cu informatia.

Succes.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces verbal de custodie croitoru raluca croitoru raluca buna ziua am dat in custodie catre o alta societate echipamente pe baza unui proces verbal de custodie . care sunt inregistrarile contabile? , am nevoie si ... (vezi toată discuția)
Termen valabiliitate aviz de insotire al marfurilor ContSters250895 ContSters250895 avand in vedere k clientii ii caut si pot aparea si alte probleme(defectiuni,urgente,etc). (vezi toată discuția)
Facturi pentru doua spatii comerciale gent gent Doresc sa deschid un nou punct de lucru(magazin).Problema mea este ca mai am inca unul si nu stiu cum voi proceda cu actele.Imi trebuie registre,nir,e.t.c. ... (vezi toată discuția)