avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 233 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie incetare conf art 65
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie incetare conf art 65

Buna dimineata,

Va rog sa-mi spuneti daca in cazul unei concedieri ce nu tine de persoana salariatului, daca emitem preavizul de 20 zile lucratoare astazi, 28.05.2012 si a 20-a zi este pe data de 22 iunie 2012 (vineri), decizia de incetare cu ce data o fac? 20 sau 21 iunie?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:11, 28 Mai 2012
contractul de munca nu are cum sa inceteze in ultima zi de preaviz pentru ca pe durata preavizului salariatul se bucura de toate drepturile prevazute in CIM . la calculul facut de d-voastra ati inclus si ziua de 04.06.2012 care este zi nelucratoare conf Codului Muncii .
Calculul facut de mine este corect .. preavizul incepe cu data de 28.05.2012 si se termina in data de 25.06.2012.

Se pot invoca diferite texte de lege si principii de drept, astfel incat veti putea observa ca c.i.m. inceteaza la expirarea termenului de preaviz si nicidecum in ziua urmatoare acestuia...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transmitere revisal -decizie desfacere cim ioanaep ioanaep Buna ziua, Intrebarea mea este: cand trebuie transmis revisalul la ITM in cazul deciziei de desfacere a contractului de munca, ultima zi in care se lucreaza ... (vezi toată discuția)
Inregistrare in revisal desfacere c.i.m. level level Am un angajat care si-a dat demisia in data de 09.08.2011.Perioada de preaviz este 20 de zile lucratoare. La ce data trebuie sa transmit desfacerea ... (vezi toată discuția)
Incetare contract munca cateldestept cateldestept Pentru incetarea unui CM cu data de 01.11.2013, cu acordul partilor (aceasta fiind ziua de cand angajatul nu mai vine la munca): -este obligatorie acordarea ... (vezi toată discuția)