Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM la indeplinirea conditiilor de pensionare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM la indeplinirea conditiilor de pensionare pentru limita de varsta

La data indeplinirii conditiilor (varsta standard si stagiu minim de cotizare) pentru pensionare, contractul individual de munca inceteaza de drept conform art. 56 alin. 1 lit c). Angajatorul, in 5 zile de la constatarea cazului de incetare de drept a CIM, intocmeste decizie si comunica persoanelor aflate in situatia respectiva, prevederile acestei decizii. In cazul in care persoana refuza primirea deciziei, nefiind de acord cu incetarea CIM si depunerea dosarului de pensioanare, ce poate face angajatorul?
1. Nu se pune problema daca salariatul vrea sau nu sa accepte incetarea CIM deoarece aceasta se face de drept, conform legii.

2. - Ii puneti decizia prin posta, cu confirmare de primire.
- Este problema lui daca face sau nu cererea de pensionare si o depune la Casa de Pensii.
Daca nu-i convine, poate contesta in instanta decizia de incetare a raportului de munca.
Nu ,incetarea de drept conform articolului 56 alineatul 1 litera c, nu-i da drept salariatului sa conteste in instanta decizia. Puteti dupa aceasta data , sa-i incheiati CIM pe perioada determinata in baza articolului 83 g din codul muncii daca angajatorul considera ca nu se poate dispensa de activitatea persoanei in cauza
De unde ati dedus asa ceva? .. orice decizie dde incetare a c.i.m. se poate atatac in instanta.