Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cesiune actiuni-valoarea nominala sau valoarea reala?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cesiune actiuni-valoarea nominala sau valoarea reala?

buna ziua,as
dori sa stiu daca exista o dispozitie legala care sa ma oblige sa cesiunez un numar de actiuni la valoarea reala si nu la cea nominala. doresc sa realizez o astfel de cesiunea, dar la valoarea nominala, si ma intreb daca acest fapt e posibili sau exista posibilitatea sa fie o forma de evaziune fiscala(lucru ce evident nu il doresc).
multumesc
cesiunea se poate realiza la valoarea nominala a actiunilor. in cazul in care realizati cesiunea la o alta valoare, va trebui sa platiti impozit pe diferenta dintre valoarea nominala si valoarea de vanzare a actiunilor.
horea gorde a scris:

cesiunea se poate realiza la valoarea nominala a actiunilor. in cazul in care realizati cesiunea la o alta valoare, va trebui sa platiti impozit pe diferenta dintre valoarea nominala si valoarea de vanzare a actiunilor.

In completare: in cazul realizarii de venituri din vanzarea de actiuni, numai cu dovada de plata a impozitului pe venitul realizat in urma cesiunii se va putea finaliza procedura de inregistrare a acesteia la Registrul Comertului.

daca diferenta dintre valoarea nominala si vaoarea de vanzare e negativa?..?
Adica partea sociala sa se vanda mai putin decat este stabilita valoarea nominala in actul constitutiv? Nu am mai auzit niciodata de o asemenea situatie. In actul constitutiv ar trebui sa fie specificat la ce valoare minima se vand partile sociale, iar cel care doreste sa cumpere trebuie sa se conformeze.