Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... EFECTUARE ORE SUPLIMENTARE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

EFECTUARE ORE SUPLIMENTARE

conform legislatiei orele suplimentare se pot efectua pe o perioada de 4 luni fara a depasi insa media saptamanala de 48 ore. In CCM se pot negocia perioade de 6 luni, pana la 12 luni maxim astfel incat media saptamanala sa nu depaseasca 48 ore/saptamana. Daca nu am CCM cum negociez perioada pentru 6 luni, respectiv 12 luni? la art.119 scrie ca munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 zile. Adica nu pot sa-l platesc orele suplimentare? e obligatoriu sa-i dau liber?
Multumesc mult! asa gandeam si eu dar mai imi trebuia o confirmare! nu se stie niciodata cu codul muncii