Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare contabila bunuri cu titlu gratuit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare contabila bunuri cu titlu gratuit

Cum este corect sa inregistrez in contabilitate o factura de la un furnizor care contine evidentiate bunuri cu valoare zero?
Mentionez ca bunurile sunt acordate gratuit in scopul stimularii vanzarilor.
Conform pct.8.1.1.d)din OMFP 3055/2009,bunurile obtinute cu titlu gratuit se evalueaza la valoarea justa.Aceasta se determina, in general,dupa datele de evidenta de pe piata,sau daca nu exista date pe piata,valoarea justa se poate determina de catre profesionisti in evaluare.Din punct de vedere al inregistrarilor,acestea pot fi:
-371/4426 = 4o1 si 301/371/303 etc.=7582.