Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reziliere antecontract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reziliere antecontract

Buna ziua,

Va cer parerea in urmatoarea problema: la inceputul anului am semnat un antecontract de vanzare-cumparare pentru un apartament intr-un imobil nou, in calitate de promitent cumparator. Din diverse motive, as dori sa anulez acest antecontract. Din pacate, nici una din clauze nu prevede dreptul cumparatorului de a rezilia contractul. Mai mult, in cazul in care cumparatorul nu isi respecta obligatiile, vanzatorul are dreptul sa aleaga intre a cere executarea obligatiilor, rezilierea contractului si retinerea a 30% sau pronuntarea in instanta a unei hotarari judecatoresti care sa tina loc de contract.
Evident, sunt de acord cu platirea despagubirilor, intrebarea este ce pot face in conditiile in care vanzatorul nu refuza sa accepte cererea mea de reziliere?
multumesc.
Dreptul de a opta pentru desfiinţarea contractului aparţine promitentului vînzător, după cum rezultă din cele relatate. Nu puteţi să-l obligaţi să procedeze altfel decît doreşte. Are două opţiuni: executarea contractului sau desfiinţarea lui cu reţinerea a 30/% din preţ. Nici instanţa nu îl poate obliga să opteze altfel decît îi dictează interesul. Contractul este legea părţilor.

Prin urmare, nu puteţi face nimic, mai ales dacă aţi plătit tot preţul.