Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire 2 surori, una are testament.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire 2 surori, una are testament.

Situatia suna cam asa:

Sunt doua surori, singure mostenitoare, cu mama decedata care a supravietuit sotului. Mama a lasat uneia dintre ele testament. Poate avea cea de-a doua sora pretentie la averea ramasa dupa urma mamei si in ce proportie?

Multumesc pentru consiliere.
Da, sora care nu are testament va putea solicita reductiunea libertatilor excesive si va primi 1/4 (un sfert) din mostenire.
A doua sora trebuie sa initieze o actiune prin tribunal sau exista si alte remedii?
Daca sora care are testamentul nu e de acord, actiunea in instanta e singura solutie.

Dar inainte trebuie sa accepte mostenirea in termenul legal
Multumesc mult, raspunsul Dvs. a fost edificator. O sa transmit mai departe (Suedia) raspunsul Dvs.
Sa aveti o zi buna.
valahul, utilizator
Ah, imi cer scuze ca revin; ce inseamna " sa accepte mostenirea in termenul legal " ?