avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire 2 surori, una are testament.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire 2 surori, una are testament.

Situatia suna cam asa:

Sunt doua surori, singure mostenitoare, cu mama decedata care a supravietuit sotului. Mama a lasat uneia dintre ele testament. Poate avea cea de-a doua sora pretentie la averea ramasa dupa urma mamei si in ce proportie?

Multumesc pentru consiliere.
Cel mai recent răspuns: ContSters250994 , utilizator 19:37, 3 Noiembrie 2012
Da, sora care nu are testament va putea solicita reductiunea libertatilor excesive si va primi 1/4 (un sfert) din mostenire.
A doua sora trebuie sa initieze o actiune prin tribunal sau exista si alte remedii?
Daca sora care are testamentul nu e de acord, actiunea in instanta e singura solutie.

Dar inainte trebuie sa accepte mostenirea in termenul legal
Multumesc mult, raspunsul Dvs. a fost edificator. O sa transmit mai departe (Suedia) raspunsul Dvs.
Sa aveti o zi buna.
Ultima modificare: Joi, 31 Mai 2012
valahul, utilizator
Ah, imi cer scuze ca revin; ce inseamna " sa accepte mostenirea in termenul legal " ?

Alte discuții în legătură

Testament Contabilitate sector 4 evoCONTA Contabilitate sector 4 evoCONTA Unei cunostinte i-a murit tatal. Tatal inainte de a deceda era casatorit pentru a doua oara. Din prima casnicie are 2 fii,iar din cea de-a doua un ... (vezi toată discuția)
Rezerva succesorala victor ursutiu victor ursutiu buna ziu cat este rezerva succesorala la data actuala multumesc (vezi toată discuția)
Testament ionutyahoocoom ionutyahoocoom buna dimineata ...tatal meu inainte sa decedeze a lasat testament fratelui meu pe casa parinteasca si mai multe terenuri arabile fratele meu dezbate ... (vezi toată discuția)