Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Compensare datorii catre asociat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Compensare datorii catre asociat

Detin un SRL aflat in dizolvare voluntara. Societatea are datorii catre asociat rezultate in urma platii unui leasing auto. Contractul de leasing se incheie si as dorii sa stiu daca pot trece autoturismul pe persoana fizica in urma hotararii AGA..
La sfarsitul leasingului se poate vinde, cu factura, autoturismul asociatului fata de care firma are datorii, iar dupa aceea valoarea autoturismului se poate compensa cu datoria firmei catre asociat.