Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Poate concubinul sa beneficieze de indemnizatie pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Poate concubinul sa beneficieze de indemnizatie pentru cresterea copilului?

Buna ziua,sunt mama a doua fetite si in curand voi deveni ptr a treia oara mamica,din pacate sunt in divort ,insarcinata sunt cu concubinul cu care locuiesc,intrebarea mea este;se poate ca concubinul sa primeasca indemnizatie ptr copil?eu nu lucrez momentan,concubinul are un loc de munca de peste 12 luni
va multumesc cu stima
Hmmm...
Am senzatia ca sunt primul care va va da o veste proasta, mai proasta decat va asteptati dvs.

Din ce descrieti, ma tem ca problema dvs. nu va fi daca tatal biologic al copilului dvs. poate sa intre in concediu de crestere copil, ci "cine este tatal in acte, civil, al copilului".

Daca concubinul actual va fi notat la starea civila ca tata al copilului, atunci ar putea beneficia de concediu si indemnizatie (daca are si stagiul de 1 an in care sa fi realizat venituri profesionale impozabile).

Dar nu cred ca concubinul va fi tatal civil al copilului :(. Tatal copilului dvs. este sotul dvs., in virtutea prezumtiei de paternitate: copilul conceput in timpul casatoriei are ca tata pe sotul mamei. Practic, in cartificatul de nastere al copilului dvs. va figura ca tata sotul cu care sunteti in divort.
Prezumtia de paternitate se rastoarna in cadrul unui proces, denumit "tagada paternitatii".
Ulterior castigarii acestul proces, la rubirca tata din certificatul copilului veti avea trecuta o liniuta.
Dupa asta, concubinul va recunoaste copilul si in final in treilea certificat va aparea ca tata adevaratul tata biologic.
va multumesc din suflet