Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de colaborare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de colaborare

buna ziua. am un loc de munca si as mai dori sa ma angajez si in alta parte in timpul liber. ce acte ar trebui sa inchei cu acea firma ? am inteles ca nu se mai fac contracte de colaborare
Puteti sa incheiati un contract de munca pe perioada nedeterminata sau determinata, cu norma redusa. Sau va puteti autoriza ca pfa si incheiati contract civil de prestari servicii.
am deja un contract de munca. mai pot face altul?
1. - Codul muncii permite sa aveti cate CIM doriti si puteti sa le onorati.
- Nu se face restrictie de nici un fel, nici de timp, nici de perioada.

2. Iata ce spune Codul muncii:

Art. 35
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.

(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.
Sigur ca da.
Codul muncii: ART. 35 (1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea