Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie in detrimentul copiilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie in detrimentul copiilor

Buna ziua,
Bunica mea a intrat in posesia unei sume importante de bani. Ea are 3 copii, printre care si tatal meu, sotul a murit. Sub anumite pretexte, vrea sa dea banii (acum, in timpul vietii) doar celorlalti 2 copii. In eventualitatea in care face acest lucru, cum ar putea tatal meu sa isi apere interesele? Eu ma gandesc si la eventualitatea in care sa actioneze dupa deschiderea succesiunii. Bunica mea nu cred ca ar da acei bani sub forma prevazut pentru o donatie (forma autentica). Daca da banii mentionati nepotilor ei si nu copiilor, se mai poate cere reductiunea donatiilor la deschiderea succesiunii?Ma gandesc ca trebuie sa existe o solutie pentru a impiedica pe cel care isi "risipeste" patrimoniul sa actioneze in detrimentul unuia dintre succesori. Multumesc.
cityboy, utilizator
pe de alta parte nimeni nu este obligat sa lase o mostenire.
adica fiecare om poate dispune liber si cum doreste de bunurile sale
Mda..astept si niste raspunsuri care tind macar inspre a ma ajuta sau clarifica