Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cerere in garantie!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cerere in garantie!

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu un raspund!Se poate chema in garantie pe alte 3 persoane pe fond al procesului?sau trebuia la la primul termen,intimpinare?Procesul e spre sfarsit si vreau sa aduc in ganatie si alte persoane care aveau aceasi responsabilitate ca si mine!
Cererea făcută de pârât se va depune o dată cu întâmpinarea; când întâmpinarea nu este obligatorie, cererea se va depune cel mai târziu la prima zi de înfăţişare (art.61 alin.1 teza a II-a C.proc.civ.) .
Nerespectarea termenelor de depunere a cererii de chemare în garanţie este sancţionată, conform art.135 C.proc.civ., cu judecarea separată a cererii de intervenţie, faţă de cererea principală şi nu cu respingerea cererii ca tardiv introdusă.
Faptul că o cerere de chemare în garanţie a fost formulată şi depusă de pârât după prima zi de înfăţişare nu poate avea drept consecinţă respingerea ei ca tardivă, ci doar judecarea ei separată
cum adica se va judeca separat?adica va fi un alt dosar,un alt proces cu persoanele aduse in garantie de mine?sau in cadrul aceluiasi dosar in care sunt acum?
Judecarea separata inseamna un alt dosar, un alt proces.
Da, solutionarea cererii de chemare in garantie depusa peste termen va face obiectul unui nou dosar.