Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sume prescrise
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sume prescrise

Un cadru didactic a avut concediu de maternitate in perioada 30 martie 2009-24 iunie 2009.Incepand cu 25 iunie 2009 a intrat in concediu cerstere copil.Pentru perioada lucrata 1 septembrie 2008-30 martie 2009 (7 luni)i s-a calculat si compensat in bani concediul de odihna aferent perioadei lucrate.Normal compensarea in bani se face doar la incetarea contractului de munca.Persoana a revenit in activitate la 1 septembrie 2010. Curtea de conturi solicita restituirea sumei aferente concediului de odihna.Intrebare : cand ar fi trebuit sa-si efectueze concediul de odihna si sa-si primeasca banii?Suma primita nu se prescrie ,avand in vedere ca sunt 3 ani din luna iunie 2009?
Sumele datorate bugetului de stat, bugetului de asigurari sociale se prescriu in 5 ani.
@ Zetu Elena

Corect ... compensarea in bani a CO neefectuat se face la incetarea raportului de munca, asa cum se prevede in art.146 alin.4 C.mun.

1. CO trebuia sa si-l efectueze pana la 30.03.2009, data cand a intrat in concediu de maternitate ..

3. Cand a stabilit Curtea de conturi restituirea sumei respective ? .. de la acea data incepe sa curga termenul de prescriptie care este de 3 ani si nu de 5 ani ...