Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

ma numesc rus onita si am fost casatorita 7 ani de zile din care a rezultat un copil si are 7 ani si acum suntem in divort ,am plecat de acasa deoarece nu am mai putut sta cu el pt ca bea foarte mult si am stat atata timp timp pt copil acum mam mutat si stau la niste preiteni,el sia luat avocat dar eu nu am bani si ma ameninta avocata lui ca daca nu sunt de accord sa le dau fetita o sa faca tot posibilul sa nu am drept nici la vizita si sa no mai vad niciodata va rog spunetimi ce sa fac,am vrut sa iau fata in vizita la mine pt ca de cand nu mai sunt cu el numai amenintari am avut din partea lui si pe fetita nu o lasa nici sa se apropie de mine si mia zis ca asa la invatat avocata lui.

Conform actualei legislatii, custodia minorei este una comuna. Sotului dvs ii tb motive foarte intemeiate pt a i se incredinta custodia exclusiva. Oricum e vorba de o minora de doar 7 ani care tb sa stea langa mama.
Incercati sa va gasiti o locuinta stabila cu chirie pt ca se va pune si problema domicilului minorei.
Oricum ar fi bine sa va angajati si dvs un avocat. Nu stiu in ce stadiu este dosarul, cine a introdus actiunea de divort si ce cereri reconventionale s-au facut.
In principul dvs ar tb sa obtineti desfacerea casatoriei din culpa exclusiva a sotului, custodia comuna a minorei si stabilirea domiciului acesteia la dvs.