Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pensie privata pentru urmas
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pensie privata pentru urmas

Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema:
- cumnatul meu a decedat in luna februarie si saptamana trecuta sora mea a primit de la o firma privata de asigurari o hartie prin care este instiintata ca fondul la pensia privata este in cuantumul unei sume. Intrebarea este daca beneficiaza sora mea doar de fondul acumulat sau poate primi pentru cei doi copii si de o pensie de urmas de la acest fond. Multumesc anticipat.

Editat de moderator simonette12- identificarea pers. juridice nu este de dorit (pct.2.11 din Regulament).
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Va beneficia doar de fondul acumulat. Pensie de urmas beneficiaza de la Casa de Pensii a Statului daca indeplineste conditiile