Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... vanzare-cumparare teren - procedura
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

vanzare-cumparare teren - procedura

buna ziua ,
pt a putea vinde un teren intabulat in titlul de proprietate , care sunt pasii care trebuiesc urmati ?
mentionez ca pe titlul de proprietate este titular bunicul meu care a decedat acum 10 ani , iar singurul mostenitor de drep este mama mea fiind unicul copil .
precizez ca terenul pe care dorim sa-l vindem nu are carte funciara insa pozitia si suprafata acestuia figureaza in titlul de proprietate .
presupun ca mama mea este mostenitor tacit din moment ce nimeni nu a contestat titlul de proprietate in termen de 6 luni de la decesul acesteia.
va multumesc .
Primul pas care trebuie facut este dezbaterea succesiunii. Dupa dobandirea calitatii de mostenitor trebuie sa procedati la intocmirea cartii funciare si a intabularii si apoi puteti mama dvs. poate vinde terenul.