Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Buna seara,sotul meu a mai fost casatorit,iar cu prima sotie, au achizitionat un autoturism Logan,in anul 2006,pe numele acesteia,in sistem leasing,o perioada de timp autoturismul a fost la sotul meu,acesta platind si ratele la banca,dupa care i l-a cedat fostei sotii,dar fara sa faca partaj.Precizez ca leasingul este pe o perioada de 10 ani.Daca sotul meu a divortat,mai are vreun drept asupra autoturismului?
Daca nu s-a intentat actiune in partajarea bunurilor comune si nu exista o hotarare care sa stabileasca care bun, cui apartine exista inca o comunitate de bunurim poate folosi masina, ii apartine in aceeasi masura ca si fostei sotii.