Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care sunt calea si termenul in care pot ataca o ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Care sunt calea si termenul in care pot ataca o decizie pronuntata de ICCJ?

Am introdus actiune de comparatie de titluri (de proprietate) in 2009. S-a judecat la tribunalul Bucuresti, iar la fond s-a dat solutie "inadmisibilitate", la apel, curtea a considerat titlul proprietarilor (mostenitori) ca valabil in fata titlului chiriasilor ce au cumparat de la stat (care nu avea titlu si care expropiase abuziv proprietarul) pe legea 112/95. Luna trecuta ICJ, a dat solutie la recursul intentat de proprietarii, cumparatori in baza legii 112/95, considerand ca si acestia au un drept de proprietate si se incalca prevederile art. 1 de la CEDO si a admis recursul intentat de acestia.
contestatie in anulare - daca exista motive !
Sau revizuire , in conditiile prevazute de art.322 -328 C.proc.civ.