Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... bun propriu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

bun propriu

Buna ziua.Am un imobil mostenit,bun propriu daca nu-mi aleg regimul juridic al bunului propriu si ma casatoresc la divort sotul ar avea vre-un drept asupra lui ?Am citit si ar putea primi niste despagubiri in cazul in care a adus imbunatatiri imobilului si ca nu are nici un drept asupra imobilului.Bunurile proprii dobandite inainte si in timpul casatoriei nu se impart la divort asta stiam si eu.Un cunoscut mi-a zis sec ca dupa 5 ani bunul propriu ajunge bun comun,acum eu nu am gasit nici o lege care sa afirme cand un bun propriu ajunge bun comun doar in caz ca eu aleg sa schimb regimul juridic al bunului.Este mai bine sa aleg regimul juridic al bunului meu propriu ca sa fiu la adapost pt orice eventualitate conform conventiei matrimoniale din noul cod civil?Va multumesc anticipat.
multumesc frumos!
piticut86 a scris:

Buna ziua.Am un imobil mostenit,bun propriu daca nu-mi aleg regimul juridic al bunului propriu si ma casatoresc la divort sotul ar avea vre-un drept asupra lui ?Am citit si ar putea primi niste despagubiri in cazul in care a adus imbunatatiri imobilului si ca nu are nici un drept asupra imobilului.Bunurile proprii dobandite inainte si in timpul casatoriei nu se impart la divort asta stiam si eu.Un cunoscut mi-a zis sec ca dupa 5 ani bunul propriu ajunge bun comun,acum eu nu am gasit nici o lege care sa afirme cand un bun propriu ajunge bun comun doar in caz ca eu aleg sa schimb regimul juridic al bunului.Este mai bine sa aleg regimul juridic al bunului meu propriu ca sa fiu la adapost pt orice eventualitate conform conventiei matrimoniale din noul cod civil?Va multumesc anticipat.

Buna dimineata, bunurile imobile si mobile dobandite prin mostenire, donatie sau cele achizitionate inainte de casatorie sunt bunuri proprii ca si cele personale.(acestea nu fac obiectul partajului la un eventual divort ) Sotul/ sotia poate ridica pretentii pe imbunatatirile aduse bunului imobil ( o eventuala despagubire cu privire la cheltuielile facute in timp)
Alex Niculescu, Consilier juridic