avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1905 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... bun propriu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

bun propriu

Buna ziua.Am un imobil mostenit,bun propriu daca nu-mi aleg regimul juridic al bunului propriu si ma casatoresc la divort sotul ar avea vre-un drept asupra lui ?Am citit si ar putea primi niste despagubiri in cazul in care a adus imbunatatiri imobilului si ca nu are nici un drept asupra imobilului.Bunurile proprii dobandite inainte si in timpul casatoriei nu se impart la divort asta stiam si eu.Un cunoscut mi-a zis sec ca dupa 5 ani bunul propriu ajunge bun comun,acum eu nu am gasit nici o lege care sa afirme cand un bun propriu ajunge bun comun doar in caz ca eu aleg sa schimb regimul juridic al bunului.Este mai bine sa aleg regimul juridic al bunului meu propriu ca sa fiu la adapost pt orice eventualitate conform conventiei matrimoniale din noul cod civil?Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Alex Niculescu , Consilier juridic 10:27, 7 Iunie 2012
multumesc frumos!
piticut86 a scris:

Buna ziua.Am un imobil mostenit,bun propriu daca nu-mi aleg regimul juridic al bunului propriu si ma casatoresc la divort sotul ar avea vre-un drept asupra lui ?Am citit si ar putea primi niste despagubiri in cazul in care a adus imbunatatiri imobilului si ca nu are nici un drept asupra imobilului.Bunurile proprii dobandite inainte si in timpul casatoriei nu se impart la divort asta stiam si eu.Un cunoscut mi-a zis sec ca dupa 5 ani bunul propriu ajunge bun comun,acum eu nu am gasit nici o lege care sa afirme cand un bun propriu ajunge bun comun doar in caz ca eu aleg sa schimb regimul juridic al bunului.Este mai bine sa aleg regimul juridic al bunului meu propriu ca sa fiu la adapost pt orice eventualitate conform conventiei matrimoniale din noul cod civil?Va multumesc anticipat.

Buna dimineata, bunurile imobile si mobile dobandite prin mostenire, donatie sau cele achizitionate inainte de casatorie sunt bunuri proprii ca si cele personale.(acestea nu fac obiectul partajului la un eventual divort ) Sotul/ sotia poate ridica pretentii pe imbunatatirile aduse bunului imobil ( o eventuala despagubire cu privire la cheltuielile facute in timp)
Ultima modificare: Joi, 7 Iunie 2012
Alex Niculescu, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imobil mostenit inainte de casatorie-partaj/bunuri proprii si bunuri comune mariusbt1 mariusbt1 daca ma casatoresc cu o fata,si inainte de casatorie am primit mostenire de la parinti o casa ,persoana cu care ma iau,dupa 5 ani da divort,bunurile se ... (vezi toată discuția)
Conventia matrimoniala poate fi atacata ? relatie relatie un imobil dobandit prin mostenire (ca fiu unic), prin certificat de mostenitor, poate face obiectul regimului comunitatii conventionale, la momentul incheierii ... (vezi toată discuția)
Buna! eu si cu partenerul meu urmeaza sa ne casatorim anul acesta. ... Timea.Melinda Timea.Melinda Buna! Eu si cu partenerul meu urmeaza sa ne casatorim anul acesta. El vrea sa facem un contract prenuptial pentru ca are un apartament pe numele lui si in caz ... (vezi toată discuția)