Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce poate inlocui CIM ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce poate inlocui CIM ?

Buna ziua,

Ce anume poate inlocui CIM pentru un angajat care lucreaza la un salon de infrumusetare? In afara de PFA, pentru ca stiu ca ar putea avea contract de prestari servicii.
Am auzit de la cineva ca ar avea un fel de conventie sau contract de mandat, ceva de genul, dar nu stiu exact.
Imi puteti spune daca cineva ar putea lucra legal cu un alt tip de contract in afara de CIM?
Mentionez ca ar fi o varianta si ca salariatul sa lucreze pe procent.

Multumesc!
Conventia civila presupune o activitate care nu are caracter permanent ... prin urmare, se exclude acest tip de contract in cazul in care activitatea se va desfasura zilnic intr-un salon de infrumusetare ..

Contractul de mandat este un contract prin care o persoana , numita mandatar, se obliga sa incheie acte juridice pe seama unei alte persoane ,numita mandant,care ii da aceas-ta imputernicire si pe care il reprezinta... asadar, nici acest tip de contract nu presupune desfasurarea unei activitati de salariat ...

C.i.m. este solutia favorabila , iar forma de salarizare trebuie aleasa astfel incat angajatorul să garanteze în plată un salariu brut lunar cel puţin egal cu salariul de bază minim brut pe ţară. .. in acest sens, vedeti art.164 alin.3 C.mun.