Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... decizie excludere partid- competenta materiala ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

decizie excludere partid- competenta materiala solutionare contestatie

carei instante ii apartine in fond competenta materiala de judecare a unei contestatii la decizia unui partid privitoare la excluderea unui membru din acest partid? judecatoriei sau tribunalului?
Judecatoriei, intrucat
"Judecatoriile judeca:
1. in prima instanta, toate procesele si cererile in afara de cele date de lege in competenta altor instante; "
iar Legea partidelor politice (14/2003) nu contine nicio prevedere in acest sens, mentionand numai ca:
" Art. 15
(1) Pentru soluţionarea diferendelor dintre membrii unui partid politic sau dintre aceştia şi conducerile organizaţiilor partidului, se constituie comisii de arbitraj la nivelul partidului şi al organizaţiilor sale teritoriale.
(2) Membrii comisiei de arbitraj sunt aleşi pe o durată de cel mult 4 ani.
(3) Comisia de arbitraj este organizată şi funcţionează conform unui regulament aprobat de organul statutar, care trebuie să asigure părţilor dreptul la opinie şi dreptul de a se apăra, precum şi proceduri echitabile de decizie. "
avocat1ro a scris:

carei instante ii apartine in fond competenta materiala de judecare a unei contestatii la decizia unui partid privitoare la excluderea unui membru din acest partid? judecatoriei sau tribunalului?

Mai intai trebuie sa va adresati Comisiei de arbitraj din cadrul partidului din care faceti parte si apoi instantei de judecata. Aveti grija la termenul de depunere a petiţiei.