Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ancheta psihosociala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ancheta psihosociala

Ma intereseaza daca:
-ancheta psihosociala presupune un plus fata de ancheta sociala din vechiul Cod al familiei
-unde pot gasi un act oficial, in baza caruia se intocmesc aceste anchete (adica cine trebuie sa fie prezent la acea adresa la data efectuarii anchetei, ce este relevant pentru Autoritatea tutelara: numarul de camere, legatura dintre locatari si viitorul oaspete, etc.?)
Ma intereseaza aceste aspecte in situatia in care un parinte, fara conditii locative corespunzatoare, indica o adresa a unei cunostinte, a unei rude, unde exista conditii optime de locuit, dar acel parinte nu a locuit si nici nu va locui acolo cu minorul, decat declarativ, iar acea familie ii este ostila minorului.
-Se poate face ancheta psihosociala in absenta petentului, doar in prezenta proprietarilor de la adresa indicata?
Multumesc.
Martonze, utilizator
Conceptul de ancheta psihosociala a intrat recent in uzantele juridice, o data cu intrarea in vigoare a Noului Cod civil. Presupune efectuarea anchetei sociale de catre Autoritatea Tutelara, impreuna cu un referat de consiliere psihologica intocmit de catre Directiile pentru Protectia Copilului.
Prin aceasta ancheta se urmareste identificarea conditiilor de crestere si ingrijire conferite minorului, precum si evolutia psihologica a acestuia urmare diferitelor probleme aparute in mediul familial.