Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiune creante
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiune creante

Ce trebuie sa contina un dosar depus la ORC pentru cesionarea partilor sociale?
Va sunt necesare urmatoarele documente:

1. acte de identitate asociati si cesionar;
2. actul constitutiv al societatii ;
3. certificatele de cazier fiscal pentru asociatii care intra in societate, in cazul in care transmiterea partilor de interes sau a partilor sociale se efectueaza catre persoane din afara societatii;
4. hotararea AGA
5. daca potrivit actelor de cesiune s-au obtinut castiguri de catre cedentul persoana fizica din vanzarea partilor sociale/actiunilor, castiguri determinate ca diferenta pozitiva intre pretul de vanzare si valoarea nominala/pretul de cumparare, se vor depune si documentele de plata a impozitului pe venit

Pentru mai multe informatii consultati:
[ link extern ]