Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu neplatit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu neplatit

lucrez intr-o institutie bancara si as dori sa-mi iau 2 luni concediu neplatit, m-ar interesa daca exista un articol prin care sa oblige angajatorul sa-mi ofere acele 2 luni de concediu neplatit.
Art. 153 din codul muncii republicat
(1) Pentru rezolvarea unor situatii personale salariatii au dreptul la concedii fara plata.
(2) Durata concediului fara plata se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

Art. 54
Contractul individual de munca poate fi suspendat, prin acordul partilor, in cazul concediilor fara plata pentru studii sau pentru interese personale.
vedeti in R.I. al angajatorului daca exista prevazuta durata CFP .. Avand în vedere ca suntem în prezenţa unui caz de suspendare prin acordul parţilor, rezulta ca angajatorul nu este obligat sa acorde salariatului concediu fara plata, chiar daca exista o dispoziţie expresa în contractul colectiv de munca privind durata acestui concediu sau in reg.intern.