avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reducere comerciala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reducere comerciala

am primit o factura de la un furnizor cu produse iar pe ultimul rand este trecut reducere comerciala. cum trebuie sa inregistrez aceasta factura?Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 19:02, 7 Iunie 2012
Reducerea comerciala micsoreaza pretul de intrare a marfurilor.Cand aveti mai multe articole, puteti alege aleator un produs sau aplicati ponderea la fiecare,
Reducerile comerciale acordate de furnizor si inscrise pe factura de achizitie sunt incluse in costul de achizitie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contabilitate promotie 1+1 vuvuzela vuvuzela Conduc evidenta contabila la un magazin cu amanuntul si nu stiu cum sa procedez in urmatoarea situatie: de la un furnizor am doua facturi: 1. Prima ... (vezi toată discuția)
Inregistrare factura grupmodal grupmodal Vreau sa va prezint urmatorul caz cu care ma confrunt de ceva vreme si nu stiu cum sa il rezolv. Mai multe firme de distributie pentru a ascunde pretul real ... (vezi toată discuția)
Bon fiscal cu discount b_mihaela b_mihaela buna ziua . am nevoie de ajutor:cum inregistrez in contabilitate, ca furnizor,un bon fiscal care are inregistrat si reducere?am inteles ca nu se mai ... (vezi toată discuția)