Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mai este necesara acceptarea succesiunii in cazul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mai este necesara acceptarea succesiunii in cazul contractului de v-c cu clauza de intretinere ?

Am avut contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere cu bunica, trebuia ca dupa moartea ei sa fac declaratie de acceptare a mostenirii sau se subintelegea ca o accept din moment ce am acel contract?
Va multumesc!
Nu trebuie sa faceti declaratie de acceptare a mostenirii. Daca aveti contract de vanzare-cumparare inseamna ca imobilul este al Dvs. Contractul de vanzare-cumparare inseamna ca ati cumparat imobilul de la bunica care se afla inca in viata si v-ati obligat sa o ingrijiti printr-o clauza din acel contract. Practic imobilul nu mai era al bunicii la data decesului deoarece Dvs. ati devenit proprietara cand l-ati cumparat.