Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Calculul termenului de depunere a unor inscrisuri
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Calculul termenului de depunere a unor inscrisuri

Judecatorul a pus in vedere depunerea unor inscrisuri cu 5 zile inainte de termen;
cum se calculeaza? 5 zile calendaristice sau dupa regula aplicabila celorlaltor termene procedurale - fara prima si fara ultima zi a termenului?
mai exact: am termen in 18.06, daca depun la registratura in 13.06 pina la incheierea programului sint in termen?
Se calculeaza dupa regula aplicabila termenelor procedurale. Aceasta inseamna ca 12.06 ar fi ultima zi cand trebuie sa le depuneti.
Ultima zi de depunere este in data de 12 .06.
5 zile inseamna 5 zile calendaristice plus inca 2 zile ( prima este 12 si ultima este 18, intre ele trebuie sa ramana cele 5 zile libere deci total 7 zile)