Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... cnp sau nif straini
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

cnp sau nif straini

Buna ziua. cand este obligatoriu pentru cetatenii straini care presteaza munca pe teritoriul romaniei sa li se faca cnp de romania?
De ex daca un cetatean starin vine pentru o perioada de 3-4 zile in romania si presteaza munca remunerata in baza unui contract civil, sau de autor, pt o perioada asa scurta institutia publica care il angajeaza trebuie sa i faca cnp/nif?
In primul rand, trebuie facuta o distinctie intre cetateanul strain din comunitatea europeana si cel care provine din state terte.
Daca provine dintr-un stat european, trebuie inregistrat la AFP, in vederea obtinerii NIF-ului, necesar pentru plata impozitelor retinute la sursa.
Va multumesc. am inteles pt cel din unuinea europeana? dar pt cel care provine din state terte? In situatia in care timpul fizic este foarte scut..el presteaza 3 zile si pleca....exista un termen minim sub care poti sa nu -i faci nif ? sa l platesti in baza contractul retii impozitul...si atat?
Persoana care provine dintr-un stat nonUE , va trebui sa aiba autorizatie de munca pentru a lucra in Romania ...
#-oBun, deci in caz concret daca invit pentru un concurs jurati din spatiul UE si nu numai, ii platesc pe contract civil/prestari servicii.acestia stau 3 zile cat tine concursul...trebuie sa le fac cnp/nif? :hm: concursul mai este si in weekend?!