Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SALAR COMPENSATORIU...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SALAR COMPENSATORIU...

BUNA,
DATA DE 14.12.2008 A FOST ULTIMA ZI DE LUCRU.AM FOST DATA AFARA PE MOTIV CA POSTUL MEU SE DESFIINTEAZA (AU DAT AFARA 10 PERSOANE).MI AM DEPUS CERERE PENTRU SALAR COMPENSATORIU IN DATA DE 08.12.2008.DAR NU AM PRIMIT NICI UN RASPUNS DE LA FIRMA.CE TREBUIE SA FAC? TREBUIE SA ASTEPT PANA CE FIRMA O SA MI RASPUNDA LA CERERE? PENTRU CA DEOCAMDATA NU A RASPUNS LA NICI O CERERE DEPUSA...
POT SA I DAU IN JUDECATA DACA REFUZA SA MI ACORDE ACEL SALAR?
MULTUMESC!
in principiu in maxim 30 zile firma ar trebui sa va raspunda la cerere.
mai mult decat ata salariul compensatoriu se acorda obligatoriu conform CCM la Nivel national pe anii 2007/2010.
daca nu vi se acorda ii puteti actiona in instanta pe cei vinovati
in cazul in care fostul angajator refuza sa va acorde salariul compensatoriu acordat in baza prevederilor CCMN, aveti posibilitatea fie sa depuneti o sesizare la ITM, fie sa deschideti o actiune in justitie impotriva fostului angajator.
VA MULTUMESC PENTRU RASPUNS.
SARBATORI FERICITE ! SI LA MULTI ANI! , TUTUROR.