Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cerere pt a plati pensie, interesul fiind obtinerea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cerere pt a plati pensie, interesul fiind obtinerea rezidentei

Buna ziua.Fostul sot m-a dat in judecata,deoarece doreste sa plateasca pensie alimentara.Fostul sot este cetatean nigerian,iar aceste demersuri le-a inceput dupa ce eu i-am retras actele de romania.Pana acum nu l-au interesat copii(mentionez ca am 2 fetite de 2 anisori).In citatie el spune ca a trimis bani de 2 ori pe luna si m-a sunat in fiecare zi.Eu pot demonstra ca nu a trimis in 2 ani decat de 4 ori bani.Iar referitor la telefon,eventual de cerut un ''listing''.Ce sfaturi imi dati va rog?Ce sa fac?de mine s-a folosit,dar nu-i pot permite sa se foloseasca si de copii.El face aceste demersuri doar pt a putea obtine inca o rezidenta pe baza ca este tatal a 2 copii.
Multumesc mult.
In principiu, nu puteti renunta la pensia alimentara, nu o puteti refuza, acest drept nefiind al dvs pentru a putea dispune de el cum doriti, ci este un drept al copiilor.

Va prezentati si combateti sustinerile fostului sot, daca ele nu corespund realitatii, printr-o intampinare.
Indiferent de scopul pe care el il urmareste - dvs avand cel mai probabil dreptate - interesul tuturor este sa le fie bine copiilor, inclusiv datorita pensiei la care au dreptul de la tatal lor.
Buna ziua.

In urma nenumaratelor procese,fostul sot s-a gandit sa mai faca una.In acest ultim proces cere:exercitarea autoritatii parintesti,stabilirea domiciliului minorelor la mine(mentionez ca am 2 fetite de 2 ani si 2 luni,iar in urma divortului din 2010,fetitele mi-au fost incredintate)si plata pensiei alimentare.El face toate acestea pentru a putea redobandi actele cu care sa circule in statele UE fara viza(este cetatean nigerian).Am inteles ca dupa noul Cod Civil,poate obtine custodia uneia dintre fetite?o fetita merge cu el,una ramane cu mine?sau poate obtine chiar custodia fetelor?el nu are un domiciliu stabil,un venit sigur.Nu pot permite asa ceva!!!

Multumesc anticipat pt intelegere si ajutor.

Cu deosebita stima,

Buna ziua,
Din ce vad ca cere, fetele vor ramane cu dvs, va plati pensie ca si pana acum.. cere autoritate parinteasca exercitata in comun adica ca ambii parintii sa decideti impreuna pt copii si in interesul lor. Daca stiti ca asta nu se poate realiza, ca nu ajungeti la intelegere cu privire la copii si nu e prezent in viata copiilor, va puteti opune cand veti avea termen.