avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revisal

Pentru un CIM perioada determinata (01.03.2012-30.06.2012) suspendat in luna iunie sunt corecte urmatoarele inregistrari in revisal: 01.06-30.06.2012 suspendare cim si 01.07.2012 incetare cim? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:59, 12 Iunie 2012
Mai vreau sa va intreb daca cim determinat inceteaza pe 30.06 de ce mai poate fi suspendat in 30.06 ( cum ati scris mai sus )? Daca nu ar fi suspendat salariatul trebuie sa se prezinte la serviciu, este zi platita? Pentru cim nedeterminat data incetarii este clar prima zi cand salariatul nu mai lucreaza. Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Unde este prevazut in legislatia ca pentru c.i.m. incheiat pe durata nedeterminata data incetarii este prima zi cand salariatul nu mai lucreaza ... ????

Art.49 (5) C.mun. : De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.

Asadar, data de 30.06.2012 poate fi atat data incetarii suspendariii, cat si data incetarii raportului de munca.

De asemenea, reiterez parerea ca , nu exista prevazut in legislatie ca data incetarii poate fi fie zi lucratoare , fie zi nelucratoare .. daca aveti un astfel de text de lege, va rog sa-l postati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetare cim pe perioada determinata anymaryh anymaryh Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca este corect cum procedez : - cim determinat 02.04.2012 - 30.06.2012, in revisal la data incetare trec 30.06.2012. ... (vezi toată discuția)
Nelamurire cim determinat ELENA2009 ELENA2009 buna ziua, am o nelamurire, cand expira acest contract pe durata determinata? determinata, de 3 luni, pe perioada cuprinsa intre data de 31.03.2011 data ... (vezi toată discuția)
Incetare suspendare cim IRANA IRANA Am o salariata care este angajata cu contract de munca pe perioada determinata de la data de 04.10.2010 pana la 29.07.2012. Salariata a nascut si pana pe data ... (vezi toată discuția)