Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revisal

Pentru un CIM perioada determinata (01.03.2012-30.06.2012) suspendat in luna iunie sunt corecte urmatoarele inregistrari in revisal: 01.06-30.06.2012 suspendare cim si 01.07.2012 incetare cim? Multumesc!
Mai vreau sa va intreb daca cim determinat inceteaza pe 30.06 de ce mai poate fi suspendat in 30.06 ( cum ati scris mai sus )? Daca nu ar fi suspendat salariatul trebuie sa se prezinte la serviciu, este zi platita? Pentru cim nedeterminat data incetarii este clar prima zi cand salariatul nu mai lucreaza. Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Unde este prevazut in legislatia ca pentru c.i.m. incheiat pe durata nedeterminata data incetarii este prima zi cand salariatul nu mai lucreaza ... ????

Art.49 (5) C.mun. : De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.

Asadar, data de 30.06.2012 poate fi atat data incetarii suspendariii, cat si data incetarii raportului de munca.

De asemenea, reiterez parerea ca , nu exista prevazut in legislatie ca data incetarii poate fi fie zi lucratoare , fie zi nelucratoare .. daca aveti un astfel de text de lege, va rog sa-l postati.