Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Se poate formula o plangere penala impotriva amantei ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Se poate formula o plangere penala impotriva amantei sotului meu?

se poate face plangere impotriv amantei pt destramarea familiei si ce implica asta si unde se face
de ce sa faceti plingere impotriva amantei? sotul este un inger nevinovat si lipsit de orice culpa? :)
nu puteti face o asemenea plingere insa puteti divorta.
Da, se numeste "cerere de divort" si se depune la judecatorie, daca nu va intelegeti altfel.
Lasand la o parte umorul acestei replici, cred ca este bine sa va abtineti in a mai da sfaturi pe langa subiect si care, mai mult decat atat, pot schimba viata unui om.
Solicit moderatorilor sa intervina in cazul unor interventii de acest tip.

Editat de moderator simonette12-am rugamintea sa nu mai citati in intregime mesajul anterior, cata vreme raspundeti in continuarea acestuia si va aflati pe acceasi pagina de postare ( pct.2.6 din Regulament)
Multumesc pentru intelegere.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
@elisabeta_46, din păcate nu există posibilitatea primirii unei astfel de plângeri. Plângerile penale privesc săvârşirea unor fapte de natură penală, ori fapta la care faceţi dvs. referire nu este incriminată de legea penală.
Dacă acea persoană v-a produs un prejudiciu de natură materială şi morală, şi veţi putea face dovada lui , vă puteţi adresa instanţei civile cu o cerere de chemare în judecată , prin care solicitaţi reparaţia daunelor produse.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
@ Ionita -nu vad de ce este pe linga subiect, sfatul dat de @ olimpia _ ilie este corect - recalificarea cererii persoanei care a postat se numeste "cerere divort".

Editat de moderator simonette12-am rugamintea sa nu mai citati in intregime mesajele utilizatorilor cata vreme raspundeti si va aflati pe acceasi pagina de postare ( pct.2.6 din Regulament)
Multumesc pentru intelegere.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat