Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contributii CASS
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contributii CASS

Buna ziua,

As vrea sa ma adresez dvs cu o intrebare in legatura cu platile la CAS.

Momentan nu am un loc de munca, insa am fost angajata la o sociatate pana in data de 12.12.2011. Aceasta societate si-a platit la zi toate contributiile necesare dar dupa aceasta data eu nu am un loc de munca. Prcizez ca am demisionat, nu am fost data in somaj.

As vrea sa-mi platesc eu personal toate contributiile la CAS pentru a beneficia de serviciile medicale, dar nu stiu exact cum se calculeaza si daca se poate plati si retroactiv, daca se percep penalitati, etc.

Multumesc.

Puteti sa va faceti direct contract cu casa de sanatate de care apartineti si veti plati 39 lei pe luna. Suma e calculata prin aplicarea coeficientului la salariul minim brut pe economie stabilit de guvern. Deci se schimba anual.