Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cheltuielile de judecata se pot scadea din sulta?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cheltuielile de judecata se pot scadea din sulta?

Intr-un proces care a fost intentat sotului supravietuitor de catre sora defunctei privind drepturile succesorale asupra unui apartament, va rog sa-mi spuneti daca in cazul in care sotul supravietuitor pierde procesul, toate cheltuielile privind judecata se pot scadea din sulta ?
Mai exact, in cazul in care sora defunctei solicita cheltuieli de judecata iar sotul supravietuitor care beneficiaza de 1/2 din apartament, solicita sulta.
Fiind un proces de dezbatere a succesiunii sau partaj, nici o parte nu pierde, doar primesc ce merita.
Alexandru Munteanu, Avocat
Fiecare parte suportă cheltuielile pe care le-a făcut, întrucât niciuna dintre părţi nu cade în pretenţiile celeilalte. Este vorba de o ieşiere din indiviziune, pe care toată lumea vă va recomanda să o faceţi pe cale amiabilă, fără a suporta costurile cu evaluarea de către un expert a apartamentului.
Va multumesc pt. raspuns.
Evaluarea pentru apartament a fost facuta valoare de 210.000 ron
De ex. sotul supravietuitor are de achitat cu titlul de cheltuieli de judecata suma de 15.000 ron iar reclamanta are sa-i achite paratului echivalentul a 1/2 din apartament ( aprox. 100.000 ron )
se poate cere scaderea cheluielilor de judecata din sulta?
Va multumesc anticipat.
Pai cheltuielile de judecata nu le are fata de sora, ci fata de instanta, fata de evaluator, etc.

A stabilit instanta ca sotia supravietuitoare trebuie sa plateasca sorei defunctului suma de 15.000 lei?
Probabil că sora defunctei a avansat toate cheltuieleile, constând în taxa de timbru şi onorariu evaluator, iar aceste cheltuiele s-au cifrat la 30.000 RON.
Nu prea cred. Sau a intrat şi onorariu avocat?