Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vinzare imobil aflat sub ipoteca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vinzare imobil aflat sub ipoteca

Buna ziua,
Este posibila vanzarea unui imobil aflat sub ipoteca si pentru care nu s-au intocmit documentele necesare succesorale la moartea unuia dintre proprietari?
In speta, acum cativa ani, tatal meu a decedat, supravietuitori fiind sotia si 3 copiii. Atunci nu s-a facut succesiunea deoarece imobilul se afla sub ipoteca. Eu am fost insa la un birou notarial, unde am dat o declaratie de acceptare a mostenirii. Acum mama mea doreste sa vanda imobilul, din cate imi dau seama, fratelui meu pentru care este si ipotecat. Poate sa faca acest lucru fara acordul meu? In ce conditii? Cum imi pot apara cel mai bine dreptul de mostenire?
Multumesc anticipat pt sfaturi.
Buna ziua. Imobilul nu se poate vinde atata timp cat nu s-a dezbatut succesiunea si nu s-au stabilit cotele parti succesorale cuvenite erezilor. Iar Daca ati dat declaratia de acceptare a succesiunii, notarul este obligat sa va citeze in cazul in care unul din ceilalti succesori solicita dezbaterea succesiunii.
Multumesc pentru raspunsul prompt primit. Cu stima