Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Intampinare intervenient fortat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Intampinare intervenient fortat

Trebuie sa depun intapinare cu 5 zile inainte de termenul de judecata. Ce trebuie sa mentionez ? Pot s-o depun pe adresa electronica pentru Judecatoria sectorului 3 ? Care este ? Pot solicita cheltuieli de deplasare in aceasta intampinare ? Chiar si pentru prezentarea a-2-a oara ? Multumesc anticipat !
Intampinarea se depune inainte cu 5 zile de termenul de judecata, se pot cere cheltuieli de judecata , cuantumul lor se va calcula la sfarsit ( documente justificative) , daca nu va prezentati in instanta se trimite prin posta cu confirmare de primire. In intampinare se mentioneaza numarul de dosar si termenul de judecata .
In cazul in care calitatea dumneavoastra in dosar este aceea de intervenient fortat (ati fost vinovat de producerea unui accident si acum societatile de asigurare se judeca), nu este necesar sa depuneti o intampinare. De altfel, nici nu aveti practic ce sa sustineti in intampinare, deoarece nici una dintre parti nu are vreo pretentie de la dumneavoastra.
Daca veti merge la termen si veti face cheltuieli de deplasare (desi prezenta dumneavoastra nu este necesara), trebuie sa solicitati instantei cheltuieli de judecata (contravaloarea deplasarii) si sa depuneti documente justificative (bon de taxi, etc). Societatea de asigurare care va pierde procesul va va datora si aceste cheltuieli de judecata.