avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Codul muncii, termen de preaviz la concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Codul muncii, termen de preaviz la concediere

Buna ziua. Spuneti-mi va rog daca se poate acorda termen de preaviz la concediere de 15 zile, in conditiile in care CIM a fost semnat pe 15 zile, iar noul cod al muncii prevede 20 de zile? sau trebuie acordat 20 zile?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:33, 12 Iunie 2012
Cunosteam continutul art. 38 dar mi-a scapat din vedere. #-o
Dar in cazul zilelor de concediu de odihna, se acorda 21 de zile cat e scris in CIM?
Ultima modificare: Marți, 12 Iunie 2012
danuza_dodo, utilizator
1. Codul muncii spune:

Art. 145
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
...

2. Daca in CIM are 21 de zile atunci se acorda 21 de zile de CO (21 este mai mult decat minimul de 20).
Inainte de aceasta prevedere din Codul Muncii a existat CCMN 2007 - 2010 care prevedea:
Art. 56. - (1) Salariatii au dreptul in fiecare an calendaristic la un concediu de odihna platit, de minimum 21 de zile lucratoare.
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preaviz acuta acuta Buna ziua. Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: Societatea noastra a pierdut serviciul de salubritate in urma castigarii licitatiei de catre o alta ... (vezi toată discuția)
Angajat care vrea sa plece cu art.65 (1) rocriss rocriss Buna ziua, Am un caz si va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez: Se desfiinteaza un post. Angajatul a semnat informarea de preaviz, va primi suma ... (vezi toată discuția)
Concediere fara preaviz ContSters74221 ContSters74221 buna ziua! se poate face concediere colectiva fara preaviz ,dar cu plata perioadei de preaviz? daca da,care este articolul din lege! va multumesc! (vezi toată discuția)