Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Codul muncii, termen de preaviz la concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Codul muncii, termen de preaviz la concediere

Buna ziua. Spuneti-mi va rog daca se poate acorda termen de preaviz la concediere de 15 zile, in conditiile in care CIM a fost semnat pe 15 zile, iar noul cod al muncii prevede 20 de zile? sau trebuie acordat 20 zile?
Va multumesc
Cunosteam continutul art. 38 dar mi-a scapat din vedere. #-o
Dar in cazul zilelor de concediu de odihna, se acorda 21 de zile cat e scris in CIM?
danuza_dodo, utilizator
1. Codul muncii spune:

Art. 145
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.

2. Daca in CIM are 21 de zile atunci se acorda 21 de zile de CO (21 este mai mult decat minimul de 20).
Inainte de aceasta prevedere din Codul Muncii a existat CCMN 2007 - 2010 care prevedea:
Art. 56. - (1) Salariatii au dreptul in fiecare an calendaristic la un concediu de odihna platit, de minimum 21 de zile lucratoare.
....