Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere fara preaviz

buna ziua!
se poate face concediere colectiva fara preaviz ,dar cu plata perioadei de preaviz?
daca da,care este articolul din lege!
va multumesc!
Preavizul obligatoriu este de 20 zile lucratoare.
ma refer la concedierea colectiva.daca angajatorul dorestesa plateasca preavizul!
Nu se poate. Plata perioadei de preaviz, implica automat existenta perioadei de preaviz, adica a prelungirii contractului individual de munca cu aceasta durata.
doresc un raspuns clar de la domnul Tudor Valeriu sau de la domnul Vasile!
va multumesc!
Desfacere CIM urmare a concedierii colective se face cu preaviz.
Se poate merge pe o intelegere intre angajat-angajator prin care salariatul este in perioada de preaviz si nu mai vine la serviciu cf art 74(3) CCM unic la niv national 2007-2010.

Art 73 din Codul Muncii -pers concediate in temeiul art 66 (concedierea care nu tine de persoana salariatului poate fi individuala sau colectiva ) beneficiaza de min 15 zile preaviz.
In CCM unic la nivel national 2007-2010 art 74(2) durata preavizului va fi de 20 zile la desfacerea CIM.
In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la
programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de angajator.
Angela D, Consultant resurse umane