Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere fara preaviz

buna ziua!
se poate face concediere colectiva fara preaviz ,dar cu plata perioadei de preaviz?
daca da,care este articolul din lege!
va multumesc!
1. Iata ce spune Codul muncii:
Art. 38. - Salariatii nu pot renunta la drepturile ce le sunt recunoscute prin lege. Orice tranzactie prin care se urmareste renuntarea la drepturile recunoscute de lege salariatilor sau limitarea acestor drepturi este lovita de nulitate.
2. Perioada de preaviz este vechime in munca si nu se poate renunta la ea.
3. Daca angajatorul forteaza lucrurile faceti sesizare la ITM si chiar actionati-l in judecata.